Chondromix балзам (за зглобови и мускули)

1 650ден

Производ: Хондромикс балзам
Наменето за: коски и зглобови
Пакување: 50мл
Содржи: пептиди од ѕид на крвни садови и од ’рскавица.

Нема на залиха

Се препорачува за:

 • обновување и подобрување на циркулацијата на крвта;
 • намалување на оток;
 • поттикнување на подвижност и лесностија при болки со зглобови и грб;
 • отстранување на спазми на периартикуларните мускули;
 • подобрување на исхраната на згглобовите и трофизам на партикуларните ткива;
 • подобрување на функцијата на локомоторниот систем;
 • воспаленија и ублажување грчеви во мускулите;
 • остеоартритис;
 • артритис;
 • бурситис;
 • остеопороза.

Содржи: вода, етилхексил кокоат, маслиново масло, циклометикон, цетеарил изононаноат (и) цетеарит-20 (и) цетеарил алкохол (и) глицерил стеарат (и) глицерин (и) цетеарт-12 (и) цетил палмитат, стеаринска киселина, екстракт од темјан, екстракт од лута пиперка, екстракт ид барски петолист, камфор, ментол, натриум карбомер, есенцијално масло од смрека, есенцијално масло од рузмарин, пептидни комплекси АА-7 и АА-9, феноксиетанол, метилизотиазолинон, метилхлороизотијазолинон.

Начин на употреба: Нанесете на чиста кожа на проблематичните области 2-3 пати на ден со лесни кружни движења додека целосно не се апсорбира.

Опис на состојките:

 • Пептид од ѕид на крвни садови (пептиден комплекс АА-7)

Ги регулира метаболичките процеси во ѕидот на крвните садови. Ја подобрува еластичноста на артериите, вените и лимфните садови. Го намалува ризикот од оштетувања на ѕидовите на крвните садови, излевање на крвта и томбогенеза. Го подобрува снабдувањето со крв на органите и ткивата.

 • Пеприд од ’рскавица (пептиден комплекс АА-9)

Пептидите се извлекуваат од ’рскавица и коскени ткива на млади животни. Тие имаат селективен ефект врз различните ткива на ’рскавицата и коските, го регулираат нивниот метаболизам и функциите на зглобовите и ’рбетот.

 • Екстракт од барски петолист

Ризомот на барскиот петолист (comarum palustre) содржи супстанци за сончање, флавоноиди, органски киселини, есенцијални масла. Поради сите овие компоненти, тој има аналгетско, антиинфламаторно, биостимулирачко и регенеративно дејство. Корисно е за третман на наслаги на сол. Барскиот петолист ја одржува структурата на ’рскавичните ткива, ја поправа содржината на зглобната течност. Сето ова помага да се подобрат функциите на главниот зглоб. Исто така, ја подобрува мускулно-скелетната состојба; ја подобрува подвижноста на зглобовите и ’рбетот и помага да се намали болката. Помага во чистењето на токсините од телото и го зголемува имунитетот.

 • Екстракт од темјан

Екстрактот од темјан е ефикасен лек против болки; може да спречи намалување на функцијата на ’рскавицата и вкочанетоста на зглобовите, има антисептички и антиинфламаторни својства. Ја подобрува капиларната циркулација, ги промовира процесите на рехабилитација во коскеното и ’рскавичното ткиво. Киселините на темјанот го блокираат производството на специјални ензими кои ја уништуваат ’рскавицата и го намалуваат изборот на нејзините компоненти како што се хидроксипролин, хексосамини и уронска киселина. Ова дејство на растението е поврзано со намалување на болката и отекувањето на зглобовите. Темјанот се користи како антиинфламаторно средство за лекување на мускулни заболувања, зглобови и нервни терминали. Антивоспалителниот ефект е поврзан со инхибиција на 5-липоксигеназа, ензим кој произведува леукотриен. Во ајурведската медицина, темјанот се користи како антиинфламаторно средство за лекување на болки во зглобовите и артритис. Темјанот, исто така, има аналгетски и антисептички својства. Тоа е безбеден препарат без непријатни и опасни несакани ефекти што се разликуваат од стероидните и нестероидните антифлогистички лекови. Темјанот го подобрува снабдувањето со крв на зглобовите и исто така ги зајакнува крвните садови.

 • Екстракт од лута пиперка

Компонентите на лутата пиперка ја зголемуваат циркулацијата, го подобруваат метаболизмот. Имаат стоплувачко, антиинфламаторно и аналгетско дејство.

 • Ментол

Ментолот има ефект на ладење. Ја подобрува циркулацијата на крвта и метаболичките процеси, а помага и за ублажување на воспалението.

 • Камфор

Камфорот има широк спектар на здравствени својства. При надворешна употреба за зглобови, камфорот има антисептично, аналгетско, антиинфламаторно, разладувачко дејство. Камфорот исто така ги проширува садовите и го подобрува трофизмот на периартикуларните ткива

 • Есенцијални масла од смрека и рузмарин

Имаат антиневралгично и антиревматско дејство. Здравствениот ефект доаѓа прилично брзо. Бобинките од смрека содржат есенцијално масло кое содржи супстанции како терпинеол, терпен, камфен, кадинен, пинен, борнеол и други. Маслото од смрека содржи такви важни органски киселини како што се оцетна, мравја и јаболкова киселина; и такви микроелементи како железо, манган, алуминиум, бакар. Рузмаринот има широк спектар на антисептички, антиинфламаторни и регулирачки својства. Рузмаринот има и аналгетско и антиспазмодично дејство. Единственоста на ова есенцијално масло е поврзана со отсуство на седација. Добро е и за болки во мускулите и замор.

Shopping Cart