Sale!

Mamiton (Мамитон гел-крема)

Original price was: 2 400ден.Current price is: 2 050ден.

Производ: крема за гради и деколте
Наменето: за нега на млечните жлезди и зацврстување и нега на кожата на деколтето
Величина: 50мл
Содржи: пептиди од Б-компонента на имунолошкиот систем и од ’рскавица

Availability: На залиха

Се препорачува за:

 • намалување на ризикот од развој на неоплазми;
 • забрзување на метаболитичките процеси и циркулација во пределот на градите;
 • спречување формирање стрии и фиброцистични промени;
 • зачувување на формата на дојките;
 • подобрување на еластичноста и цврстината на кожата.

Состав: Пептиден комплекс АА-3 (пептиди од Б-компонента на имунолошкиот систем), пептиден комплекс АА-9 (пептиди од рскавица); масло од семе од грозје, масло од авокадо, масло од ши; екстракт од коњско опавче, екстракт од готу-кола, екстракт од хмељ, екстракт од рузмарин; биофлаволипиден комплекс „Активитин“®, бетаин, пантенол, растворлив колаген, хидролизиран еластин, витамински комплекс (PP, B5, C, E, B6); сквалан, гел од алое вера, алантоин, есенцијално масло од портокал.

Начин на употерба: Нанесете од кремата со лесни масажни движења на чиста кожа во пределот на градите и деколтето. Може и да се повторува повеќе од еднаш на ден.

Опис на состојките:

 • Пептид од Б-компонента на имунолошкиот систем (пептиден комплекс АА-3)

Влијае врз реакцијата на клеточниот, хуморален имунитет и врз неспецифичната резистентност на организмот. Ги стимулира успорените процеси на регенерација, го подобрува клеточниот метаболизам.

 • Пептид од ’рскавица (пептиден комплекс АА-9)

Има биолошка активност, која се манифестира со нормализирање на метаболизмот во коскените и ’рскавичните ткива, промовира регенерација на зглобовите и сврзните ткива во рамките на кожата.

 • Маслиново од семе од грозје

Го враќа природното ниво на влажност на кожата, го подобрува нејзиниот тон и еластичност и ја изедначува површината на кожата.

 • Масло од авокадо

Ја регулира длабоката хидратација и исхрана, го враќа интегритетот на кожата, го стимулира клеточниот метаболизам и го забрзува стекнувањето цврстина и еластичност на кожата.

 • Ши масло

Ја стимулира синтезата на колаген, има подмладувачки и тонизирачки ефект, ја омекнува кожата и ја штити од штетните ефекти на околината.

 • Екстракт од коњско опавче

Има тонизирачки ефект, ја подобрува микроциркулацијата и исхраната на ткивата.

 • Екстракт од готу-кола

Готу кола (Centella asiatica) се користило за лекување на многу состојби илјадници години во Индија, Кина и Индонезија. Растението се користи за заздравување на раните, за подобрување на менталната јасност и за лекување на кожни заболувања како што се лепра и псоријаза.

 • Екстракт од хмељ

Ја подобрува микроциркулацијата во кожата, ја зголемува нејзината еластичност и цврстина поради концентрацијата на флавоноиди и фитоестрогенот 8-пренилнарингенин.

 • Екстракт од рузмарин

Има антиинфламаторно дејство, ги подобрува метаболичките и регенеративните процеси во кожата и го спречува создавањето на вкрстени врски.

 • Биофлаволипиден комплекс „Активитин“®

Развиената и тестираната технологија на оригиналните двофазни екстракти од медицински растенија од северна и централна Русија (мудрец, камилица, невен, кантарион) создаде познат биофлаволипиден комплекс АКТИВИТИН. За разлика од познатите екстракти во биофлаволипидниот комплекс активин, биолошки активните супстанции содржани во карактеристиката на растението во него имаат најизразено благотворно дејство.Собирањето растенија за биофлаволипидниот комплекс активитин не е случајно. Анализата на досегашната литература и нашите сопствени опсежни експериментални податоци за составот на активинот покажаа дека двофазниот екстракт кој се добива од споменатите растенија содржи исклучително широк спектар на биолошки активни супстанции: како липофилни (хлорофили, каротеноиди, фитостероли, терпеноиди, растворливи витамини) и хидрофилни ( биофлавоноиди, танини, растворливи витамини), кои обезбедуваат сеопфатен исцелителен ефект врз проблемите со намалување на реакцијата на кожата, со витаминската исхрана, хидратацијата, регенерацијата, антиоксидантната и антимикробната заштита, подобрувањето на тургорот на кожата на целото тело.Комплексот Bioflavolipid Aktivitin е многу користен во козметичките производи произведени од нашата компанијата.

 • Есенцијално масло од портокал

Есенцијалното масло од портокал ја ублажува главоболката, ги ублажува болките во мускулите и зглобовите, невралгијата, менструалните болки. Етеричното масло од портокал го подобрува и имунолошкиот систем. Тоа е добар антисептик кој може да се користи за настинки, грип и инфекции на горниот респираторен тракт. Позитивно влијае врз гастроинтестиналниот тракт: ја нормализира работата на желудникот, помага да се елиминираат токсините, го зголемува апетитот. Има диуретични и холеретски својства. Корисно е за спречување на формирање на камења во жолчката. Помага при труење и запек. Се користи за превенција и третман на болести на кардиоваскуларниот систем. Ја зголемува циркулацијата на крвта, го нормализира крвниот притисок. Помага во чистење на крвта и намалување на нивото на холестерол. Маслото е корисно и при дебелина и едем.

Shopping Cart