PRO Strengthening face cream (Зацврстувачка крема за лице)

2 300ден

Производ: Зацврстувачка крема за лице
Величина: 50мл
Наменето: за нега и зацврстување на кожата на лицето
Содржи: пептиди од ‘рскавица.

Нема на залиха

Се препорачува за:

 • ја подобрува еластичноста на кожата;
 • ја затега кожата на лицето и ѝ дава лифтинг-ефект;
 • спречува оштетување на структурата на влакната (на ткивото);
 • ја обновува површината на кожата на лицето и на вратот и го зајакнува заштитниот слој на кожата;
 • го подобрува тенот на кожата;
 • го намалува стареењето на кожата на лицето.

Состав: Вода, пченкарен скроб, PEG-2, стеарат, цетеарет-25, цетил алкохол, хидрогенизирано кокосово масло, парафин, ликвидиум, глицин соино масло, циклометикон, глицерин, пропилен гликол, етилхексил кокоат, хидроксиетил акрилат/натриум акрилоилдиметил таурат, феноксиетанол, етилхексилглицерин, дивинилдиметикон/диметикон кополимер, С12-13 парет-3, С12-13 парет-23, Теоброма путер од какао семе, екстракт од кора од стежер, екстракт од корен од potentilla erecta, екстракт од корен од сладунец, динатриум рутинил дисулфат, хидроксипролин, магнезиум аскорбил фосфат, токоферол, аскорбил палмитат (липозомален витамин Ц), BHT, акрилати/C10-30 алкил акрилат вкрстен полимер, триетаноламин, масло од ленено семе, екстракт од семе од калинка, динатриум ЕДТА лимонска киселина, екстракт од костен, екстракт од корен од ѓумбир, пептиден комплекс АА-9, парфем.

Начин на употерба: Наутро и/или навечер нанесете од кремата со лесни масажни движења на исчистеното лице и врат.

Опис на состојките:

 • Пептиди од ‘рскавица (пептиден комплекс АА-9)

Ги регулираат процесите на метаболизмот во сврзното ткиво, ја стимулираат регенерацијата на фибробластите и кератиноцитите, спречуваат деструктивни промени во структурата на колагенот на кожата, помагаат во зајакнување на структурата на колагенот и ефикасно затегнување на кожата, активирајќи ја синтезата на протеини во клетките на кожата. Ја стимулира синтезата на нормалниот колаген во фибробластите, зголемувајќи ја клеточната толеранција на хипоксија.

 • Корен од ѓумбир

Содржи есенцијални елементи кои играат важна улога во метаболичкиот процес – амино киселини, витамини Ц, Б1, А, Б2, цинк, натриум, железо, калиум, магнезиум, натриум и калциумови соли. Се користи како антиинфламаторна и хидратантна компонента, помага за чистење на кожата и отстранување на токсините, го подобрува тенот, ја регулира мрсната кожа, ефикасен е против акни, ја активира синтезата на колаген, со што се зголемува цврстината и еластичноста на кожата, ја подобрува циркулацијата на крвта и има регенеративни и тоник својства. Научниците ја докажаа способноста на ѓумбирот да ја спречи микроконтракцијата на кожата, која е главната причина за формирање на мали брчки на лицето. Резултатот од нанесувањето на козметиката со ѓумбир е сјајна, здрава, млада кожа на лицето и деколтето.

 • Ленено масло

Тоа е едно од најхранливите масла во однос на незаситените масни киселини, кои нашата кожа не е во состојба сама да ги синтетизира и може да ги прима само однадвор. Употребата на ленено масло за кожата помага да се омекне, навлажнува, негува и подмладува кожата. Посебно е прекрасен за нега на сува и веќе застарена, опуштена, флакцидна и збрчкана кожа. Благодарение на неговите зајакнувачки својства, се зголемува еластичноста и цврстината на кожата, се затегнуваат контурите на лицето, се измазнуваат постоечките плитки брчки.

 • Масло од какао

Не само што може да ѝ обезбеди на кожата прекрасна, нежна нега, туку може и да решава многу проблеми. Ова масло е едно од најстабилните и најконцентрираните растителни масла. Присуството на аминокиселини во составот му даваат значителна хемиска стабилност против оксидацијата. Помага за одржување на еластичноста на кожата, им на производот му помага да ја обнови и одржува хидролипидната рамнотежа. Има регенерирачки, лековити и тонизирачки својства.

 • Екстракт од сладунец

Има антиоксидантно, антиинфламаторно, антибактериско, антисептично, обвивно и ресторативно дејство. Неговите антиинфламаторни и антимикробни својства се користат во лекувањето на акните. Има ефект на избелување. Со негова помош се отстранува отокот и иритацијата на кожата. Екстрактот содржи природен фитоестраген, кој го стимулира производството на колаген, што го спречува влошувањето на постоечките брчки и појавата на нови.

 • Липозомален витамин Ц

Посебен тип на липозоми кој се состои од неколку концентрични двослојни слоеви. Полиламеларните липозоми со концентрични биослоеви се нова генерација на липозоми кои ја зголемуваат биорасположивоста на витаминот Ц и ја одржуваат неговата стабилност, обезбедувајќи негова испорака до папиларните и базалните епидермални зборови. Витаминот Ц е антиоксиданс, ја зголемува синтезата на колаген, ги зајакнува крвните садови, капиларите, покажува осветлувачки ефект, помагајќи во борбата против старечките дамки.

 • Екстракт од семки на калинка

Составот на калинката е познат по моќното антиинфламаторно дејство. Како што покажуваат студиите, екстрактот од семки од калинка не само што има смирувачки и омекнувачки ефект, туку и го стимулира растот на кератиноцитите. Покрај тоа, тој е идеална активна состојка за регенерација на кожата. Благодарение на овие регенерирачки својства, како и присуството на фитостероли (супстанции кои имаат антиоксидантно дејство и го штитат организмот од слободните радикали), овој екстракт е сигурен сојузник во борбата против промените поврзани со стареењето.

 • Потентила

Има бактерицидно, адстрингентно дејство, го ублажува воспалението. Танините создаваат биолошка фолија која ја штити кожата од бактериски и УВ влијанија од околината кои можат да предизвикаат воспаление. Во исто време, доаѓа до стеснување на крвните садови и намалување на пенетрацијата на капиларите.

 • Екстракт од кора на даб

Активните компоненти на дабовата кора се викаат танини (пентозани, пектински и галски киселини). Во кората на дабот има уште и калиум, магнезиум, калциум, железо и цинк. Комбинацијата на танините и останатите елементи играат важна улога во врзувањето на ткивните протеини, ги зајакнуваат и ги прават непропустливи за бактериски инфекции и со тоа го чуваат здравјето на кожата. Кората од даб се смета за едно од најдобрите адстрингентни средства, која ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и ги затегнува ткивата, а има и антисептички и антиинфламаторни својства.

Shopping Cart