PRO Regenerating face cream (Регенеративна крема за лице)

2 300ден

Производ: Регенерирачка крема за лице
Величина: 50мл
Наменето: за нега и регенерација на кожата на лицето
Содржи: пептиди од слезина.
Рок на траење: мај 2024

Нема на залиха

Се препорачува за:

 • успорување на процесот на стареење на кожата;
 • забрзување на регенерацијата на клетките на кожата;
 • силно антиинфламаторно дејство;
 • намалување на брчките и нивната длабочина;
 • обновување и чување на рамнотежата на минералите и водата во кожата;
 • заштита на кожата од надворешни влијанија.

Состав: Вода, сорбитол, циклометикон, глицерин, стеарет-21, стеарет-2, ПЕГ/ ППГ -14/4 диметикон, масло од какао, маслиново масло, палмино масло, диметикон, хидроксиетил акрилат/натриум акрилатилексилдиметилатив (екстракт натриум акрилоилдиметила) екстракт од камилица, калиум цетил фосфат цетеарил алкохол, каприлни/капрични триглицерид, глицерил моностеарат, феноксиетанол, етилхексилглицерин, париковин 2-3, парпоетилглицерин1/2-3 , какао путер, стеаринска киселина, палмитинска киселина, екстракт од корен на сладунец, екстракт од семе на калинка, екстракт од кора на даб, токоферол, акрилати/Ц10-30 алкил акрилатни пунитан, ЕДТА, БХТ, пептиден Комплекс АА-3, парфем, витамини А и Е.

Начин на употерба: Наутро и/или навечер нанесете од кремата со лесни масажни движења на исчистеното лице и врат.

Опис на состојките:

 • Пептид од слезина (пептиден комплекс АА-3)

Влијае врз реакцијата на клеточниот, хуморален имунитет и врз неспецифичната резистентност на организмот. Ги стимулира успорените процеси на регенерација, го подобрува клеточниот метаболизам.

 • Маслиново масло

Ја има идеалната формула за растително масло: максимум мононезаситени масти кои лесно се делат и минимум цврсти, заситени. Содржи големо количество на незаситени олеинска и линолеинска киселина, како и витамински комплекс кој вклучува витамини А, Д, Е. Маслиновото масло е одличен антиоксиданс, благодарение на фракцијата што не се сапонира, ја омекнува кожата и го спречува нејзиното лупење. Витамините Е и А ја продолжуваат младоста на кожата, зголемувајќи ја нејзината еластичност, а мононезаситените масни киселини го забавуваат создавањето на брчки.

 • Палмино масло

Тоа е еден од најбогатите извори на провитамин А (каротеноиди), витамин Е (токофероли и токотриеноли) и коензим Q10 (убикинон), кои се најсилните антиоксиданси кои можат да ги неутрализираат слободните радикали. Содржи и витамин К и магнезиум. Палминото масло се препорачува за нега на нормална, проблематична (млитава, збрчкана, избледена), сува или дехидрирана, испукана кожа.Маслото обезбедува подобра адхезија на роговидените лушпи на површината на кожата, а со тоа ја намалува загубата на течност од клетките на епидермисот. Во исто време, кожата станува помазна, мека и еластична. Палминото масло се користи во дерматологијата поради присуството на каротеноиди и токофероли, кои му даваат антиинфламаторно и заздравувачко дејство.

 • Масло од какао

Не само што може да ѝ обезбеди на кожата прекрасна, нежна нега, туку може и да решава многу проблеми. Ова масло е едно од најстабилните и најконцентрираните растителни масла. Присуството на аминокиселини во составот му даваат значителна хемиска стабилност против оксидацијата. Помага за одржување на еластичноста на кожата, им на производот му помага да ја обнови и одржува хидролипидната рамнотежа. Има регенерирачки, лековити и тонизирачки својства.

 • Екстракт од сладунец

Има антиоксидантно, антиинфламаторно, антибактериско, антисептично, обвивно и ресторативно дејство. Неговите антиинфламаторни и антимикробни својства се користат во лекувањето на акните. Има ефект на избелување. Со негова помош се отстранува отокот и иритацијата на кожата. Екстрактот содржи природен фитоестраген, кој го стимулира производството на колаген, што го спречува влошувањето на постоечките брчки и појавата на нови.

 • Витамини А и Е

Тие се моќен антиоксиданс – заштедувачи на клетките. Антиоксидансите ги неутрализираат слободните радикали, кои се главни виновници за појавата на брчки, ја штитат кожата од штетното влијание на ултравиолетовото зрачење, а исто така го намалуваат ризикот од многу болести, вклучувајќи рак и кардиоваскуларни заболувања.

 • Екстракт од семки на калинка

Составот на калинката е познат по моќното антиинфламаторно дејство. Како што покажуваат студиите, екстрактот од семки од калинка не само што има смирувачки и омекнувачки ефект, туку и го стимулира растот на кератиноцитите. Покрај тоа, тој е идеална активна состојка за регенерација на кожата. Благодарение на овие регенерирачки својства, како и присуството на фитостероли (супстанции кои имаат антиоксидантно дејство и го штитат организмот од слободните радикали), овој екстракт е сигурен сојузник во борбата против промените поврзани со стареењето.

 • Екстракт од камилица

Ја забрзува регенерацијата и заздравувањето на ткивата, има антиалергиско дејство, а исто така интензивно и продуктивно ја храни кожата, ја избелува и ја отстранува пигментациската активност. Препаратите базирани на ова растение се препорачуваат да се користат за да се пополни виталната сила на кој било тип на кожа.

 • Екстракт од кора на даб

Активните компоненти на дабовата кора се викаат танини (пентозани, пектински и галски киселини). Во кората на дабот има уште и калиум, магнезиум, калциум, железо и цинк. Комбинацијата на танините и останатите елементи играат важна улога во врзувањето на ткивните протеини, ги зајакнуваат и ги прават непропустливи за бактериски инфекции и со тоа го чуваат здравјето на кожата. Кората од даб се смета за едно од најдобрите адстрингентни средства, која ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и ги затегнува ткивата, а има и антисептички и антиинфламаторни својства.

Shopping Cart