PRO Revitilizing face cream (Ревитализирачка крема за лице)

2 360ден

Производ: Ревитализирачка крема за лице
Величина: 50мл
Наменето: за нега, заштита и подмладување на кожата на лицето
Содржи: пептиди од епифиза.

Нема на залиха

Категорија Ознаки: , ,

Се препорачува за:

 • го успорува процесот на стареење на кожата;
 • ги стимулира процесите на размена во клетките на кожата;
 • ја враќа природната регенерација на кожата;
 • го елиминира негативното влијание на надворешните негативни фактори врз кожата: загаден воздух, стрес, сончева светлина, климатски промени;
 • ја враќа способноста на кожата да го задржи природното ниво на влажност и рН;
 • ја активира виталната сила и ја враќа младоста на кожата.

Состав: Вода, пептиден комплекс АА-1, циклометикон, овошно масло Olea Europaea, Steareth-21, Steareth-2, PEG/PPG-14/4 диметикон, глицерин, етилхексил кокоат, хидроксиетил акрилат/натриум акрилоилдиметил таурат кополимер/стеарт-глицериум, диметикон, глицерин Цетил фосфат, цетеарил алкохол, масло од семе од јојоба, феноксиетанол, етилхексилглицерин, дивинилдиметикон/диметикон кополимер, S12-13 Pareth-3, S12-13 Pareth-23, екстракт од камилица, екстракт од сладунец, етерично масло од афричка палма, токоферол, динатриум рутинил дисулфат, хидроксипролин, магнезиум аскорбил фосфат, токоферол, аскорбил палмитат (липозомал витамин Ц), масло од семе од рицинус, BHT, екстракт од семе од калинка, екстрат од див костен, екстракт од ѓумбир, палмитат, парфем.

Начин на употерба: Наутро и/или навечер нанесете од кремата со лесни масажни движења на исчистеното лице и врат.

Опис на состојките:

 • Пептид од епифиза (пептиден комплекс АА-1)

Ги регулира метаболичките процеси и ја подобрува синтезата на протеините во клетките на кожата, има високо антиоксидантнодејство, ги нормализира процесите на пероксидација на липидите во клетките на кожата, што помага да се елиминираат негативните ефекти врз кожата од надворешни неповолни фактори (загадување на воздухот, зголемено сончево зрачење, интензивна физичка активност, траума) и внатрешни неповолни фактори (емоционален стрес), како резултат на кои се активираат метаболичките процеси во ткивата и се забрзува процесот на нивно закрепнување.

 • Маслиново масло

Ја има идеалната формула за растително масло: максимум мононезаситени масти кои лесно се делат и минимум цврсти, заситени. Содржи големо количество на незаситени олеинска и линолеинска киселина, како и витамински комплекс кој вклучува витамини А, Д, Е. Маслиновото масло е одличен антиоксиданс, благодарение на фракцијата што не се сапонира, ја омекнува кожата и го спречува нејзиното лупење. Витамините Е и А ја продолжуваат младоста на кожата, зголемувајќи ја нејзината еластичност, а мононезаситените масни киселини го забавуваат создавањето на брчки.

 • Палмино масло

Тоа е еден од најбогатите извори на провитамин А (каротеноиди), витамин Е (токофероли и токотриеноли) и коензим Q10 (убикинон), кои се најсилните антиоксиданси кои можат да ги неутрализираат слободните радикали. Содржи и витамин К и магнезиум. Палминото масло се препорачува за нега на нормална, проблематична (млитава, збрчкана, избледена), сува или дехидрирана, испукана кожа.Маслото обезбедува подобра адхезија на роговидените лушпи на површината на кожата, а со тоа ја намалува загубата на течност од клетките на епидермисот. Во исто време, кожата станува помазна, мека и еластична. Палминото масло се користи во дерматологијата поради присуството на каротеноиди и токофероли, кои му даваат антиинфламаторно и заздравувачко дејство.

 • Масло од јојоба

Има висока содржина на витамин Е, кој ги одредува неговите антиоксидантни и регенерирачки својства. Маслото од јојоба е познато по своите антиинфламаторни својства, го елиминира црвенилото и отокот на кожата. Со нормализирачки својства, маслото е корисно и за сува и за мрсна кожа. Може да се користи за акни, егзема, псоријаза, невродерматитис итн. Во козметологијата, тоа прави чуда. Ја храни и навлажнува кожата и продира длабоко во порите, идеално негувајќи ја кожата на лицето, вратот и деколтето.

 • Масло од рицинус

Рицинусовото масло содржи голема количина на масна рицинолеинска киселина, која има омекнувачки ефект и се препорачува за употреба при нега на чувствителна и сува кожа како хранливо и смирувачко средство. Рицинусовото масло совршено ги елиминира проблемите со кожата како сувост, лупење, губење на еластичноста, недостаток на влага. Дополнително, рицинусовото масло делува подмладувачко, ги измазнува плитките брчки на лицето, а исто така ефикасно помага во борбата против брчките околу очите.

 • Екстракт од сладунец

Има антиоксидантно, антиинфламаторно, антибактериско, антисептично, обвивно и ресторативно дејство. Неговите антиинфламаторни и антимикробни својства се користат во лекувањето на акните. Има ефект на избелување. Со негова помош се отстранува отокот и иритацијата на кожата. Екстрактот содржи природен фитоестраген, кој го стимулира производството на колаген, што го спречува влошувањето на постоечките брчки и појавата на нови.

 • Витамини А и Е

Тие се моќен антиоксиданс – заштедувачи на клетките. Антиоксидансите ги неутрализираат слободните радикали, кои се главни виновници за појавата на брчки, ја штитат кожата од штетното влијание на ултравиолетовото зрачење, а исто така го намалуваат ризикот од многу болести, вклучувајќи рак и кардиоваскуларни заболувања.

 • Липозоми со витамин Ц

Посебен вид липозоми, кој се состои од неколку концентрични двослојни слоеви. Полиламеларните липозоми со концентрични биоматеријали се нова генерација на липозоми, што ја зголемуваат биорасположивоста на витаминот Ц и ја одржуваат неговата стабилност, обезбедувајќи негова испорака до папиларните и базалните жици на епидермисот. Витаминот Ц е антиоксиданс, ја зголемува синтезата на колаген, ги зајакнува крвните садови, капиларите, покажува осветлувачки ефект, помага во борбата против пигментираните дамки.

 • Екстракт од семки на калинка

Составот на калинката е познат по моќното антиинфламаторно дејство. Како што покажуваат студиите, екстрактот од семки од калинка не само што има смирувачки и омекнувачки ефект, туку и го стимулира растот на кератиноцитите. Покрај тоа, тој е идеална активна состојка за регенерација на кожата. Благодарение на овие регенерирачки својства, како и присуството на фитостероли (супстанции кои имаат антиоксидантно дејство и го штитат организмот од слободните радикали), овој екстракт е сигурен сојузник во борбата против промените поврзани со стареењето.

 • Екстракт од камилица

Ја забрзува регенерацијата и заздравувањето на ткивата, има антиалергиско дејство, а исто така интензивно и продуктивно ја храни кожата, ја избелува и ја отстранува пигментациската активност. Препаратите базирани на ова растение се препорачуваат да се користат за да се пополни виталната сила на кој било тип на кожа.

 • Екстракт од костен

Составот вклучува сапонини, супстанции кои имаат широк спектар на ефекти: го зголемуваат тонот на садовите, ги зајакнуваат капиларите и ѕидовите на садовите, го олеснуваат отокот, го намалуваат протокот на лимфата. Костенот е богат со танични материи кои ги денатурираат протеинските клетки и формираат заштитна фолија која има бактерицидни и адстрингентни својства. Содржи витамини А, Ц, К, како и витамини од групата Б, тиамини, кумарини, гликозиди, пектини, каротин, флавоноиди, слуз, органски киселини, лецитин, глобулин, масла. Највреден од флавоноидите е кверцетинот, кој ги стимулира процесите на ткивниот метаболизам, тонизира, го намалува отокот, делува како средство за заздравување на раните, се однесува на силни антиоксиданси.

 • Екстракт од ѓумбир

Содржи незаменливи елементи кои играат важна улога во процесот на метаболизмот – амино киселини, витамини Ц, Б1, А, Б2, цинк, натриум, железо, калиум, магнезиум, натриум и калциумови соли. Се користи како компонента која има антиинфламаторен и навлажнувачки ефект, помага за чистење на кожата и отстранување на токсините, подобрување на тенот, регулирање на содржината на маснотии на кожата, ефикасен е против акни, ја активира синтезата на колаген, со што се зголемува еластичноста на кожата, ја подобрува циркулацијата на крвта, ги регенерира и тонизирачките својства. Научниците ја докажаа и способноста на ѓумбирот да ги спречи микроскриптите на кожата, кои се главната причина за формирање на мали мимични брчки. Резултатот од користењето козметика со ѓумбир е сјајна, здрава, млада кожа на лицето и зоната на деколтето.

Shopping Cart