Sale!

Cream for clear skin RN07 (испукани капилари и пајакови вени)

Original price was: 1 150ден.Current price is: 1 030ден.

Производ: Крема за чистење на кожата, RN07
Величина: 30мл
Наменето: за испукани капилари и пајакови вени
Содржи: пептиди од крвни садови.

Availability: Само 1 останати на залиха

Категорија Ознаки: , ,

Се препорачува за:

 • успорување на процесот на стареење на кожата;
 • нормализирање на балансот на вода и сол во кожата;
 • подобрување на циркулацијата на крвта;
 • зајакнување на ѕидовите на капиларните садови и нормализирање на нивната пропустливост;
 • враќање на еластичноста на садовите на сврзното ткиво;
 • навлажнување, хранење и тонизирање на кожата;
 • изразен антибактериски ефект;
 • подобрување на црврстината и еластичноста на кожата;
 • отстранување и намалување на појавата на пукнати капилари.

Состав: Прочистена вода, пептиден комплексА-3, екстракт од корен на сладунец, кора од бреза „Betulavit“®, глицерол моностеарат, Ceteareth-2, Ceteareth-21, PPG/PEG-4/14 диметикон, бис-2-диглицерил полиатсиладипат, стеарин, етилхексил кокоат, екстракт од масло од американска леска, емулгирачки восок, феноксиетанол етилхексилглицерин, триетаноламин, диметикон, сребрен цитрат, парфем.

Начин на употерба: Нанесете од кремата со нежни масажни движења на чиста кожа.

Опис на состојките:

 • Пептид од крвни садови (пептиден комплекс А-3)

Има изразен ангиопротективен ефект, ја подобрува микроциркулацијата на крвта и ја нормализира исхраната на клетките со обновување на метаболизмот во васкуларниот ѕид, зголемувајќи ја неговата еластичност и пропустливост. Пептидот од крвни садови ја нормализира не само состојбата на васкуларниот ѕид низ телото, туку и што е најважно, микроциркулацијата на голем број органи. Ја нормализира пропустливоста на клеточниот ѕид, ја обновува трофичноста на ткивото на органите и клеточниот метаболизам.

 • Сребрен цитрат (нова технологија со користење сребро)

Сребрениот цитрат е ефикасен сребрен антимикробен лек, а неговото нанесување е безбедно за здравјето на луѓето. Различни техники засновани врз употребата на среброто се успешно користени во медицината и во други (технички) области. Употребата на среброто во козметиката досега не била успешна поради ограничената компатибилност и стабилност на достапните производи на пазарот базирани на сребро во козметичките производи, што резултирало со талог, обезбојување и намалена ефикасност.Механизам на дејство на компонентите се сребрените јони TINOSAN®SDC. Сребрените јони реагираат со нуклеофилните групи на аминокиселините и протеините, ензимите и мембранските компоненти (како што се сулфогидрил-, амино, имидазол, фосфатни и карбоксилни групи).

 • Бетулавит (Betulavit®)

Уникатните лековити својства и снежно-белите стебла од бреза ја даваат бетулин супстанцијата од класата на тритерпеноиди (тритерпен дијалкохол лупан). Бројни студии покажаа дека бетулинот навистина ги има највредните фармаколошки својства: антиинфламаторно; антибактериско и антифунгално; антиоксиданско својство (го забавува процесот на стареење), регенерирачко (делува на рецепторите во кожата одговорни за обновување на епидермисот); навлажнувачко (го подобрува TEWL); антиалергиско. Антилитогените својства на бетулинот се манифестираат со внатрешни апликации. Исклучително важно е антитуморното дејство на бетулинот кај меланом, карцином и тумори на цревата.Научниот тим на компанијата понуди оригинална технологија (патент број 2.206.572) со што се добива бетулинска храна со квалитетна целосна екстракција на вкупното количество тритерпенски соединенија. Оваа технологија ја формирала и основата за создавање нов комерцијален производ Betulavit® (екстракт од кора од бреза) без суровини за козметичката и прехранбената индустрија, кој ги има највредните фармаколошки својства: антиоксидансно својство, го забавува процесот на стареење, антиинфламаторно својство, антибактериско својство, антигабично својство, регенерирачко својство, делува врз рецепторите во кожата одговорни за обновување на епидермисот, навлажнувачко и антиалергиско својство. Новата технологија овозможи примена на бетулинот во готови производи на ниво на мицеларна колоидна дисперзија, што овозможува да се постигне максимален степен на дистрибуција на површината на кожата, пенетрација на бетулични фракции во слојот corneum (роговиден слој на епидермисот) и на тој начин да се добие козметика со одлични дејства.Бетулинските концентрати се исто така развиени за употреба и во прехранбените производи како додатоци во исхраната, кои обезбедуваат висока биорасположивост на лекот.

 • Екстракт од корен на сладунец

Лековитите својства на сладунецот се должат на тоа што содржи сапонини, кои кога се изложени во човечкото тело ја иритираат слузокожата, што помага во стимулирање на респираторните органи и органите за варење. Треба да се напомене дека неодамнешните студии покажале дека содржината на супстанциите во сладунец, се слични по состав со стероидните хормони. Овие хормони природно ги произведуваат надбубрежните жлезди и имаат силно антиинфламаторно дејство. Лековитите својства на сладунецот се опишани во античките споменици на ориенталната медицина кои датираат од пред неколку илјади години пред нашата ера. Со илјадници години, кинеските лекари ја припишувале ефективноста на лекот од сладунец, вклучувајќи. Тој не е само одличен лек, туку и прекрасен катализатор за стимулирање на лековитото дејство на другите материи. Според тибетските исцелители главната компонента на коренот на сладунецот е тесно поврзан со долговечноста.

Shopping Cart