Intensive eye cream RN05 (Интензивна крема за очи)

1 280ден

Производ: Интензивна крема за очи, RN05
Величина: 30мл
Наменето: нега на кожата околу очите
Содржи: пептиди од крвни садови, од ’рскавица и од тимус.
Рок на траење: март 2024

Нема на залиха

Категорија Ознаки: , ,

Се препорачува за:

 • успорување на процесот на стареење на кожата;
 • подобрување на торфичноста на кожата околу очите;
 • навлажнување и хранење на кожата;
 • подобрување на текстурата на кожата;
 • силно антиоксидантно дејство;
 • измазнување на линиите околу очите;
 • стимулирање на обновување на клетките;
 • смирување на кожата;
 • ефект на подигање и затегнување на кожата.

Состав: Прочистена вода, пептидни комплексиА-3, А-4, А-6, маслиново масло, Ceteareth-2, Ceteareth-21, PPG/PEG-4/14 диметикон, етилхексил кокоат, капри-капричен триглицерид, сорбитол, био-антиоксидативен комплекс „Неовитин“®, стеарин од какао путер, восок за емулгирање, глицерол моностеарат, циклометикон, феноксиетанол етилхексилглицерин, екстракт од еуфразија, екстракт од артичока, сребрен цитрат, диметикон, состав на мирис.

Начин на употерба: Нанесете од кремата со нежни масажни движења на кожата околу очите и на очните капаци додека целосно не се впие. Избегнувајте да внесувате од кремата во очите.

Опис на состојките:

 • Пептид од крвни садови (пептиден комплекс А-3)

Има изразен ангиопротективен ефект, ја подобрува микроциркулацијата на крвта и ја нормализира исхраната на клетките со обновување на метаболизмот во васкуларниот ѕид, зголемувајќи ја неговата еластичност и пропустливост. Пептидот од крвни садови ја нормализира не само состојбата на васкуларниот ѕид низ телото, туку и што е најважно, микроциркулацијата на голем број органи. Ја нормализира пропустливоста на клеточниот ѕид, ја обновува трофичноста на ткивото на органите и клеточниот метаболизам.

 • Пептид од ’рскавица (пептиден комплекс А-4)

Има биолошка активност, која се манифестира со нормализирање на метаболизмот во коскените и ’рскавичните ткива, промовира регенерација на зглобовите и сврзните ткива во рамките на кожата.

 • Пептид од тимус (пептиден комплекс А-6)

Ја активира клеточната врска на имунолошкиот систем и целосно го опфаќа целиот процес на имунолошкиот одговор, обновувајќи и нормализирајќи ја имунокомпетентната клеточна интеракција, синтезата на антителата и целиот имунолошки одговор. Има регулаторно дејство врз клетките на тимусот, го забрзува созревањето на различни популации на Т-лимфоцити, го изедначува односот на Т- и Б-лимфоцитите, го нормализира имунолошкиот одговор, има онкопротективно дејство.

 • Сребрен цитрат (нова технологија со користење сребро)

Сребрениот цитрат е ефикасен сребрен антимикробен лек, а неговото нанесување е безбедно за здравјето на луѓето. Различни техники засновани врз употребата на среброто се успешно користени во медицината и во други (технички) области. Употребата на среброто во козметиката досега не била успешна поради ограничената компатибилност и стабилност на достапните производи на пазарот базирани на сребро во козметичките производи, што резултирало со талог, обезбојување и намалена ефикасност.Механизам на дејство на компонентите се сребрените јони TINOSAN®SDC. Сребрените јони реагираат со нуклеофилните групи на аминокиселините и протеините, ензимите и мембранските компоненти (како што се сулфогидрил-, амино, имидазол, фосфатни и карбоксилни групи).

 • Неовитин®

Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® потекнува од оригиналната технологија на култивираните соеви на биотехнолошкиот метод од биомасата од женшен. Новата технологија овозможува постигнување на најкомплетна екстракција на комплексот без губење на неговата антиоксидантна активност. Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® е антиинфламаторен и има имунолошки стимулирачки ефекти. Синергетскиот ефект на активните компоненти на комплексот доведува до производство на антиоксидантни ензими во телото и интерферон, кои ја инхибираат реакцијата на оксидација (уништување) на пероксидот на липидните клеточни мембрани на крвните садови, додека ги зајакнуваат, а со тоа ја зголемуваат отпорноста на телото. Неовитинот® го контролира формирањето и доведува до физиолошко формирање на главните поттикнувачи на предвременото стареење ‒ слободните радикали, кои се развиваат во текот на животот во човечкиот организам. Тој е исто така главниот агенс за неутрализирање на слободните радикали. Комплексот е стабилен за време на периодот на складирање и има висока, продирачка способност низ епидермисот, дермисот и мукозната мембрана. Докажано е дека Неовитинот® има антиинфламаторно и регенеративно дејство, што резултира со најширока примена во производите против стареењето на кожата, здравствената нега и оралната нега. Уникатните својства на Неовитинот® се потврдени со единаесет патенти и наградени со златни медали РАНС со името на II Мечников „за практичен придонес за подобрување на здравјето на нацијата“ и Пол Ерлих од Европската комисија за академски награди „за извонредни достигнувања во полето на социјалната и предиктивната медицина“.

 • Екстракт од артичока

Екстрактот од артичокаод содржи активни супстанции кои ги штитат клетките на црниот дроб од токсини (вклучувајќи нитро соединенија, алкалоиди, соли на тешки метали, алкохол). Екстрактот од артичока го зголемува производството на коензимски хепатоцити и влијае врз метаболизмот на липидите, холестеролот и кетонските тела, ги подобрува антитоксичните функции во црниот дроб. Помага и при варењето, го спречува развојот на холециститис, ја намалува надуеноста и го нормализира движењето на дебелото црево.Екстрактот од артичока има диуретично дејство; го намалува нивото на супстанции кои содржат азот во крвта и го намалува нивото на холестерол во крвта. Се користи за третман и превенција на атеросклероза.

Shopping Cart