Face cream for problematic skin RN04 (Крема за проблематична кожа)

1 180ден

Производ: Крема за проблематична кожа, RN04
Величина: 30мл
Наменето: чувствителна кожа и нејзино негување
Содржи: пептиди од тимус.

Нема на залиха

Се препорачува за:

 • успорување на процесот на стареење на кожата;
 • антиинфламаторно и антисептичко дејство;
 • епителизација на оштетени ткива;
 • регулирање на балансот на влага на кожата (за мрсна кожа);
 • хранење и тонизирање на кожата;
 • подобрување на микроциркулацијата на кожата;
 • нормализирање на мрсната кожа;
 • спречување на појава на акни;
 • измазнување на текстурата на кожата.

Состав: Прочистена вода, пептиден комплекс А-6, екстракт од кора од бреза „Betulavit“®, глицерол моностеарат, емулзиран восок, steareth-21, steareth-2, PPG/PEG-4/14 диметикон, екстракти од жалфија, камилица и невен, етилхексил, масло од морско трнче, ланолин алкохол, феноксиетанол Етилхексилглицерин, диметикон, сребрен цитрат, бутил хидрокси толуен, триетаноламин, парфем.

Начин на употерба: Нанесете од кремата со нежни масажни движења чиста кожа на лицето, вратот и деколтето.

Опис на состојките:

 • Пептид од тимус (пептиден комплекс А-6)

Ја активира клеточната врска на имунолошкиот систем и целосно го опфаќа целиот процес на имунолошкиот одговор, обновувајќи и нормализирајќи ја имунокомпетентната клеточна интеракција, синтезата на антителата и целиот имунолошки одговор. Има регулаторно дејство врз клетките на тимусот, го забрзува созревањето на различни популации на Т-лимфоцити, го изедначува односот на Т- и Б-лимфоцитите, го нормализира имунолошкиот одговор, има онкопротективно дејство.

 • Сребрен цитрат (нова технологија со користење сребро)

Сребрениот цитрат е ефикасен сребрен антимикробен лек, а неговото нанесување е безбедно за здравјето на луѓето. Различни техники засновани врз употребата на среброто се успешно користени во медицината и во други (технички) области. Употребата на среброто во козметиката досега не била успешна поради ограничената компатибилност и стабилност на достапните производи на пазарот базирани на сребро во козметичките производи, што резултирало со талог, обезбојување и намалена ефикасност.Механизам на дејство на компонентите се сребрените јони TINOSAN®SDC. Сребрените јони реагираат со нуклеофилните групи на аминокиселините и протеините, ензимите и мембранските компоненти (како што се сулфогидрил-, амино, имидазол, фосфатни и карбоксилни групи).

 • Бетулавит (Betulavit®)

Уникатните лековити својства и снежно-белите стебла од бреза ја даваат бетулин супстанцијата од класата на тритерпеноиди (тритерпен дијалкохол лупан). Бројни студии покажаа дека бетулинот навистина ги има највредните фармаколошки својства: антиинфламаторно; антибактериско и антифунгално; антиоксиданско својство (го забавува процесот на стареење), регенерирачко (делува на рецепторите во кожата одговорни за обновување на епидермисот); навлажнувачко (го подобрува TEWL); антиалергиско. Антилитогените својства на бетулинот се манифестираат со внатрешни апликации. Исклучително важно е антитуморното дејство на бетулинот кај меланом, карцином и тумори на цревата.Научниот тим на компанијата понуди оригинална технологија (патент број 2.206.572) со што се добива бетулинска храна со квалитетна целосна екстракција на вкупното количество тритерпенски соединенија. Оваа технологија ја формирала и основата за создавање нов комерцијален производ Betulavit® (екстракт од кора од бреза) без суровини за козметичката и прехранбената индустрија, кој ги има највредните фармаколошки својства: антиоксидансно својство, го забавува процесот на стареење, антиинфламаторно својство, антибактериско својство, антигабично својство, регенерирачко својство, делува врз рецепторите во кожата одговорни за обновување на епидермисот, навлажнувачко и антиалергиско својство. Новата технологија овозможи примена на бетулинот во готови производи на ниво на мицеларна колоидна дисперзија, што овозможува да се постигне максимален степен на дистрибуција на површината на кожата, пенетрација на бетулични фракции во слојот corneum (роговиден слој на епидермисот) и на тој начин да се добие козметика со одлични дејства. Бетулинските концентрати се исто така развиени за употреба и во прехранбените производи како додатоци во исхраната, кои обезбедуваат висока биорасположивост на лекот.

 • Екстракт од жалфија

Екстрактот од жалфија промовира регенерација на клетките, па затоа е широко користен во козметиката и производите за борба против првите знаци на стареење. Има изразено регенерирачко, антиинфламаторно, хемостатичко, освежувачко дејство

 • Екстракт од камилица

Бројни својства на екстрактот од камилица имаат антисептичко, антиинфламаторно, аналгетско,карминативно, хемостатичко, антиспазмодично дејство. Биолошки активните компоненти како гликозиди, флавоноиди, есенцијални масла, горчина и други хранливи материи придонесуваат за значително проширување на крвните садови на мозокот, тонот на централниот нервен систем, забрзување на срцевиот ритам, подобрување на дишењето. Камилицата и нејзиниот екстракт имаат прекрасно хипоалергично средство кое секако се применува и кај кожни болести, псоријаза, егзема, дерматитис. Тој е исто така прекрасен лек за надуеност, цревни грчеви, црн дроб, мочен меур и жолчен меур. Камилицата успешно се користи во лекувањето на колитис, гастритис, чир на желудникот и дуоденален улкус.

 • Екстракт од невен

Calendula officinalis или невенот долго време се користи како лек. Растението има силни бактерицидни својства против некои патогени, особено стафилококи и стрептококи. Невенот се препорачува за срцеви заболувања придружени со аритмија, заболувања на црниот дроб,чир на желудникот и дуоденален улкус, гастритис, хипертензија, менопауза. Во народната медицина, инфузијата од невен се користи за лекување на црниот дроб и жолчниот меур, слезината, грчеви во стомакот, камења во мочниот меур, кашлица, хипертензија, срцева невроза, скрофула, рахитис.

Shopping Cart