Sale!

Пептиден комплекс бр. 18

Original price was: 1 560ден.Current price is: 1 400ден.

Производ: PC-18
Пакување: 10мл
Наменето за: органи на слухот
Содржи пептиди од крвни садови, од ’рскавица, од мозочно ткиво и од тимус.

Availability: На залиха

Се препорачува за:

 • превенција на прерано стареење;
 • почетни фази на сензоринеурален слух;
 • отитис и негови импликации;
 • оштетувања на ушното тапанче;
 • звуковни трауми и контузија.

Содржи: дестилирана вода, пептидни комплекси А-3, А-4, А-5, А-6, глицерин, био-антиоксидантен комплекс Neovitin®, феноксиетанол со етилхексилглицерин, пропилен гликол, ксантанска гума, PEG-40 хидрогенизирано рицинусово масло, есенцијално масло од лаванда, есенцијално масло од ела, метилхлороизотиазолинол.

Начин на употреба: 6-8 капки се нанесуваат на внатрешниот дел од подлактицата и со масажни движења се трие додека супстанцата потполно не се впие во кожата. Едно шишенце трае месец дена. Препорачана терапија – најмалку три месеца. Истовремено може да се користат до шест пептидни комплески.

Опис на состојките:

 • Пептиди од крвни садови (пептиден комплекс А-3)

Има изразен ангиопротективен ефект, ја подобрува микроциркулацијата на крвта и ја нормализира исхраната на клетките со обновување на метаболизмот во васкуларниот ѕид, зголемувајќи ја неговата еластичност и пропустливост. Овој пептид ја нормализира не само состојбата на васкуларниот ѕид во телото, туку и што е најважно, ја нормализира микроциркулацијата на голем број органи. Ја нормализира пропустливоста на клеточниот ѕид, ја обновува трофичноста на ткивото на органите и клеточниот метаболизам.

 • Пептиди од мозочно ткиво (пептиден комплекс А-5)

Селективно влијае врз клетките на нервното ткиво и мозокот, го нормализира метаболизмот во мозочните клетки и ги регулира нивните функции. Ги стабилизира невронските мембрани, ги нормализира процесите на нервните импулси, отстранувајќи ја емоционалната и менталната ексцитабилност. Има невропротективно дејство, спречувајќи ја деградацијата на невроните и развојот на сенилна деменција.

 • Пептиди од ’рскавица (пептиден комплекс А-4)

Има биолошка активност, која се манифестира со нормализирање на метаболизмот во коскените и ’рскавичните ткива, промовира регенерација на зглобовите и сврзните ткива во рамките на кожата.

 • Пептиди од тимус (пептиден комплекс А-6)

Ја активира клеточната врска на имунолошкиот систем и целосно го опфаќа целиот процес на имунолошкиот одговор, обновувајќи и нормализирајќи ја имунокомпетентната клеточна интеракција, синтезата на антителата и целиот имунолошки одговор. Има регулаторно дејство врз клетките на тимусот, го забрзува созревањето на различни популации на Т-лимфоцити, го изедначува односот на Т- и Б-лимфоцитите, го нормализира имунолошкиот одговор, има онкопротективно дејство.

 • Есенцијално масло од лаванда

Есенцијалното масло од лаванда има многу силно антиконвулзивно, седативно и диуретично дејство. Со помош на ефект на лимфна дренажа, есенцијалното масло од лаванда ја подобрува циркулацијата на крвта, го стимулира кардиоваскуларниот систем и церебралната циркулација. Етеричното масло од лаванда е моќно антисептичко, антибактериско и регенерирачко средство; затоа се користи за брзо зараснување на раните, уништување на патогени, заздравување на лузни на кожата. Клиничките податоци покажаа силни седативни и тонични својства на маслото од лаванда. Аромата на лавандата ја нормализира функцијата на нервниот систем и широко се користи за несоница, нервоза и нарушувања на нервното потекло, општа слабост, замор и губење на силата.

 • Есенцијално масло од ела

Есенцијалното масло од ела содржи танини, каротин, аскорбинска киселина и токофероли. Поради својата висока биолошка активност, маслото од ела има вредни козметички, лековити, дезинфициентни и антиинфламаторни својства. Неговите посебни карактеристики се поврзани и со антибактериско и антивирусно дејство. Елата може да ги потисне стафилококите, респираторните инфекции и бактериите во форма на прачка, поради што во иглолисните шуми воздухот е особено чист и свеж. Маслото од ела придонесува за успешно лекување на бронхопулмоналните патологии, особено за прочистување на трахеата и бронхиите, намалување на интоксикацијата на телото и намалување на воспалението. Ефикасно е и како профилактичко средство за подложност на акутни респираторни инфекции и грип. Се препорачува за тешки физички активности и за одржување на нормалното функционирање на кардиоваскуларниот систем. Понатаму, докажано е дека дел од елементите на ова масло го регулираат нивото на гликоза во крвниот серум. За надворешна употреба првенствено е наменето да ги дезинфицира раните, гребнатините, го спречува гноењето на малите рани. Составот на есенцијалното масло од ела содржи 35 различни
елементи кои помагаат да се обнови структурата на кожата и да се негуваат корисни микроелементи. Продирајќи во ткивата на зглобовите, маслото ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфниот проток, со што ја отстранува болката и ја враќа нормалната исхрана на ‘рскавицата.

 • Неовитин®

Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® потекнува од оригиналната технологија на култивираните соеви на биотехнолошкиот метод од биомасата од женшен. Новата технологија овозможува постигнување на најкомплетна екстракција на комплексот без губење на неговата антиоксидантна активност. Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® е антиинфламаторен и има имунолошки стимулирачки ефекти. Синергетскиот ефект на активните компоненти на комплексот доведува до производство на антиоксидантни ензими во телото и интерферон, кои ја инхибираат реакцијата на оксидација (уништување) на пероксидот на липидните клеточни мембрани на крвните садови, додека ги зајакнуваат, а со тоа ја зголемуваат отпорноста на телото. Неовитинот® го контролира формирањето и доведува до физиолошко формирање на главните поттикнувачи на предвременото стареење ‒ слободните радикали, кои се развиваат во текот на животот во човечкиот организам. Тој е исто така главниот агенс за неутрализирање на слободните радикали. Комплексот е стабилен за време на периодот на складирање и има висока, продирачка способност низ епидермисот, дермисот и мукозната мембрана. Докажано е дека Неовитинот® има антиинфламаторно и регенеративно дејство, што резултира со најширока примена во производите против стареењето на кожата, здравствената нега и оралната нега. Уникатните својства на Неовитинот® се потврдени со единаесет патенти и наградени со златни медали РАНС со името на II Мечников „за практичен придонес за подобрување на здравјето на нацијата“ и Пол Ерлих од Европската комисија за академски награди „за извонредни достигнувања во полето на социјалната и предиктивната медицина“.

Shopping Cart