Пептиден комплекс бр. 16

1 560ден

Производ: PC-16
Пакување: 10мл
Наменето за: желудник и дванаесетпалечно црево
Содржи пептиди од панкреас, од тимус, од црн дроб и од слузокожа на желудник.

Нема на залиха

Се препорачува за:

 • превенција на прерано стареење;
 • пореметувања во исхраната;
 • гастритис;
 • гастродуоденитис;
 • чир на желудник и дванаестпалечно црево;
 • спречување онколошки патологии на дигестивниот тракт.

Содржи: дестилирана вода, пептидни комплекси А-1, А-6, А-7, А-10, глицерин, био-антиоксидантен комплекс Neovitin®, феноксиетанол со етилхексилглицерин, пропилен гликол, ксантанска гума, PEG-40 хидрогенизирано рицинусово масло, есенцијално масло од портокал, есенцијално масло од кананга, метилхлороизотиазолинол.

Начин на употреба: 6-8 капки се нанесуваат на внатрешниот дел од подлактицата и со масажни движења се трие додека супстанцата потполно не се впие во кожата. Едно шишенце трае месец дена. Препорачана терапија – најмалку три месеца. Истовремено може да се користат до шест пептидни комплески.

Опис на состојките:

 • Пептиди од тимус (пептиден комплекс А-6)

Ја активира клеточната врска на имунолошкиот систем и целосно го опфаќа целиот процес на имунолошкиот одговор, обновувајќи и нормализирајќи ја имунокомпетентната клеточна интеракција, синтезата на антителата и целиот имунолошки одговор. Има регулаторно дејство врз клетките на тимусот, го забрзува созревањето на различни популации на Т-лимфоцити, го изедначува односот на Т- и Б-лимфоцитите, го нормализира имунолошкиот одговор, има онкопротективно дејство.

 • Пептиди од панкреас (пептиден комплекс А-1)

Ја активира поделбата и диференцијацијата на функционално активните клетки преку селективно дејствување врз клетките на панкреасот, го обновува ткивото на жлездата и го нормализира нејзиното функционирање.

 • Пептиди од црн дроб (пептиден комплекс А-7)

Ги подобрува процесите на пролиферација и диференцијација на клетките, зголемувајќи ја стапката на регенерација на оштетеното ткиво на црниот дроб и обновувајќи ја функцијата на органите.

 • Пептиди од слузокожа на желудник (пептиден комплекс А-10)

Селективно делува врз клетките на гастричната и дуоденалната слузница, нормализирајќи го метаболизмот, што доведува до обновување на нивната функција и подобрување на процесите за регенерација кај оштетените ткива.

 • Есенцијално масло од портокал

Есенцијалното масло од портокал ја ублажува главоболката, ги ублажува болките во мускулите и зглобовите, невралгијата, менструалните болки. Етеричното масло од портокал го подобрува и имунолошкиот систем. Тоа е добар антисептик кој може да се користи за настинки, грип и инфекции на горниот респираторен тракт. Позитивно влијае врз гастроинтестиналниот тракт: ја нормализира работата на желудникот, помага да се елиминираат токсините, го зголемува апетитот. Има диуретични и холеретски својства. Корисно е за спречување на формирање на камења во жолчката. Помага при труење и запек. Се користи за превенција и третман на болести на кардиоваскуларниот систем. Ја зголемува циркулацијата на крвта, го нормализира крвниот притисок. Помага во чистење на крвта и намалување на нивото на холестерол. Маслото е корисно и при дебелина и едем.

 • Есенцијално масло од кананга

Есенцијалното масло од кананга има многу разновиден терапевтски ефект. Не само што има корисни ефекти врз нервниот систем, туку и ја враќа силата, ја елиминира раздразливоста, ја подобрува меморијата и помага да се справите со депресијата. Етеричното масло од кананга се користи за енцефаломиелитис, артритис, ревматизам и гихт. Може да го намали крвниот притисок, прекумерниот мускулен тонус, да го нормализира менструалниот циклус и да ги ублажи проблемите со менопаузата. Канангата е корисма и за време на настинки, бидејќи помага да се ослободите од кашлица и течење на носот. Есенцијалното масло од кананга е исто така ефикасно во лекување на инфекции и чиреви во усната шуплина. Се користи за губење апетит и надуеност. Може да ја регулира активноста на лојните жлезди и помага во борбата против фурункули, карбункули, па дури и шуга.

 • Неовитин®

Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® потекнува од оригиналната технологија на култивираните соеви на биотехнолошкиот метод од биомасата од женшен. Новата технологија овозможува постигнување на најкомплетна екстракција на комплексот без губење на неговата антиоксидантна активност. Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® е антиинфламаторен и има имунолошки стимулирачки ефекти. Синергетскиот ефект на активните компоненти на комплексот доведува до производство на антиоксидантни ензими во телото и интерферон, кои ја инхибираат реакцијата на оксидација (уништување) на пероксидот на липидните клеточни мембрани на крвните садови, додека ги зајакнуваат, а со тоа ја зголемуваат отпорноста на телото. Неовитинот® го контролира формирањето и доведува до физиолошко формирање на главните поттикнувачи на предвременото стареење ‒ слободните радикали, кои се развиваат во текот на животот во човечкиот организам. Тој е исто така главниот агенс за неутрализирање на слободните радикали. Комплексот е стабилен за време на периодот на складирање и има висока, продирачка способност низ епидермисот, дермисот и мукозната мембрана. Докажано е дека Неовитинот® има антиинфламаторно и регенеративно дејство, што резултира со најширока примена во производите против стареењето на кожата, здравствената нега и оралната нега. Уникатните својства на Неовитинот® се потврдени со единаесет патенти и наградени со златни медали РАНС со името на II Мечников „за практичен придонес за подобрување на здравјето на нацијата“ и Пол Ерлих од Европската комисија за академски награди „за извонредни достигнувања во полето на социјалната и предиктивната медицина“.

Shopping Cart