Balm for gums with peptides (Балзам за непца со пептиди)

750ден

Производ: Балзам за непца со пептиди
Количина: 15мл.
Наменето за: дентална нега и заштита
Содржи: пептиди од крвни садови, од ’рскавица и од тимус.
Рок на употреба: јули 2023

Нема на залиха

Категорија Ознаки: , ,

Се препорачува за:

 • превенција на болести на непцата;
 • нега на непцата при носење протеза;
 • антиинфламаторно, регенерирачко и смирувачко дејство;
 • заштита од крварење;
 • намалување на отоци;
 • намалување на чувствителноста на забите.

Состав: Прочистена вода, пептидни комплески А-3, А-4, А-6, Neovitin® биоантиоксидативен комплекс, PEG-40 рицинусово масло, феноксиетанол со етилхексилглицерин, акрилат/C10-30 алкил акрилат кополимер, мирис, есенцијално масло од нане, хидроксид, ЕДТА.

Начин на употреба: По секое четкање на забите, балзамот тријте го на непцата со масажни движења 1-2 минути со мека четка за заби или со врвот на прстот. Наредните 15 минути немојте да јадете или да ја плакнете устата. За превенција на оштетувања на непцата се нанесува 1-2 пати на ден (наутро и навечер). За помош при веќе заболени непца, нанесувајте 2-3 пати на ден. Доколку носите мобилни протези, нанесете го балзамот пред да ги ставите протезите и пред спиење.

Балазамот не штети доколку се проголта.

Опис на состојките:

 • Пептид од крвни садови (пептиден комплекс А-3)

Има изразен ангиопротективен ефект, ја подобрува микроциркулацијата на крвта и ја нормализира исхраната на клетките со обновување на метаболизмот во васкуларниот ѕид, зголемувајќи ја неговата еластичност и пропустливост. Пептидот од крвни садови ја нормализира не само состојбата на васкуларниот ѕид низ телото, туку и што е најважно, микроциркулацијата на голем број органи. Ја нормализира пропустливоста на клеточниот ѕид, ја обновува трофичноста на ткивото на органите и клеточниот метаболизам.

 • Пептид од ’рскавица (пептиден комплекс А-4)

Има биолошка активност, која се манифестира со нормализирање на метаболизмот во коскените и ’рскавичните ткива, промовира регенерација на зглобовите и сврзните ткива во рамките на кожата.

 • Пептид од тимус (пептиден комплекс А-6)

Ја активира клеточната врска на имунолошкиот систем и целосно го опфаќа целиот процес на имунолошкиот одговор, обновувајќи и нормализирајќи ја имунокомпетентната клеточна интеракција, синтезата на антителата и целиот имунолошки одговор. Има регулаторно дејство врз клетките на тимусот, го забрзува созревањето на различни популации на Т-лимфоцити, го изедначува односот на Т- и Б-лимфоцитите, го нормализира имунолошкиот одговор, има онкопротективно дејство.

 • Неовитин®

Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® потекнува од оригиналната технологија на култивираните соеви на биотехнолошкиот метод од биомасата од женшен. Новата технологија овозможува постигнување на најкомплетна екстракција на комплексот без губење на неговата антиоксидантна активност. Био-антиоксидативниот комплекс Неовитин® е антиинфламаторен и има имунолошки стимулирачки ефекти. Синергетскиот ефект на активните компоненти на комплексот доведува до производство на антиоксидантни ензими во телото и интерферон, кои ја инхибираат реакцијата на оксидација (уништување) на пероксидот на липидните клеточни мембрани на крвните садови, додека ги зајакнуваат, а со тоа ја зголемуваат отпорноста на телото. Неовитинот® го контролира формирањето и доведува до физиолошко формирање на главните поттикнувачи на предвременото стареење ‒ слободните радикали, кои се развиваат во текот на животот во човечкиот организам. Тој е исто така главниот агенс за неутрализирање на слободните радикали. Комплексот е стабилен за време на периодот на складирање и има висока, продирачка способност низ епидермисот, дермисот и мукозната мембрана. Докажано е дека Неовитинот® има антиинфламаторно и регенеративно дејство, што резултира со најширока примена во производите против стареењето на кожата, здравствената нега и оралната нега. Уникатните својства на Неовитинот® се потврдени со единаесет патенти и наградени со златни медали РАНС со името на II Мечников „за практичен придонес за подобрување на здравјето на нацијата“ и Пол Ерлих од Европската комисија за академски награди „за извонредни достигнувања во полето на социјалната и предиктивната медицина“.

 • Есенцијално масло од пеперминт

Главното дејство на маслото од нане е да го стимулира нервниот систем. Има вазоактивни својства ‒ го регулира венско-артерискиот тон, го поттикнува одливот на крв низ надворешните вени, а при земање нитроглицерин спречува зголемување на тонот на интракранијалните вени. Тоа е и благ стимуланс. Етеричното масло од нане има и аналгетско, антисептично, антиспазмодично, антиоксидативно, бактерицидно, лековито, тониково, вазодилатативно, разрешувачко, стимулирачко, експекторантно, дијафоретичко и карминативно дејство. Холеретичното својство на есенцијалното масло од нане е поврзано со присуството на полифеноли во неговиот состав. Егзокрината функција на црниот дроб се подобрува под влијание на маслото од нане. Ова масло се користи и за лекување настинки, разни воспаленија на горниот респираторен тракт, грип, течење на носот, бронхитис.

Shopping Cart